האם הליקובקטר פילורי גורם לכאבים בחזה, או לכאבי גב? התשובות המלאות.

סובלים מהליקובקטר? הוא לא חיידק שכדאי לחלוק איתו את החיים – צרו קשר להכחדתו המהירה.

רבים הם האנשים שמתמודדים עם הליקובקטר פילורי, החיידק הזה מאוד מחבב את הקיבה של בני האדם, והוא תמיד שואף להגיע לשם ולקבוע שם את מקום משכנו החדש.
בחלק גדול מהמקרים החיידק אף מצליח להשלים את משימתו ולקבוע יתד בקיבת האדם.
אבל לרוב הוא לא מביא איתו בשורות טובות, הוא מביא איתו רק בעיות, תסמינים, ומחלות קשות. כאשר במקרים מסוימים הוא עלול להוביל אפילו לסרטן חמור.
רשימת התסמינים והכאבים שהחיידק עשוי לחולל ארוך ודי מפורסם, אבל האם יש קשר גם בין כאבי חזה, או כאבים בגב להליקובקטר פילורי?
בשאלה זו נתמקד במאמר זה.

כאבי חזה קשור להליקובקטור

תוכן עניינים

מעט רקע כללי על חיידק ההליקובקטר.

מדובר בחיידק ערמומי במיוחד. הוא מצליח להסתנן לקיבתם של לא פחות מ50% מאוכלוסיית העולם, מבלי שישימו לב לכך.

זה אולי יפתיע אותכם, אבל ברוב המקרים החיידק כלל לא מורגש, ולא מייצר תסמינים או מחלות. וכך הוא מסוגל לשרוד אפילו 40 שנה בקיבה מבלי שיחושו בנוכחותו.

אבל בדיוק כאן טמונה הסכנה, השקט הזה שהוא מייצר מקשה מאוד לעלות על עצם קיומו. ובצל השקט הזה החיידק עשוי להתעורר לפתע ולהנחיל נזקים כבדים מאוד לגוף כגון כיבים בקיבה ובתריסיון, דלקת בקיבה, ואפילו סרטן.

ולכן חשוב להיות ערניים בכל הקשור להליקובקטר, ואם מזהים תסמין שעשוי להעיד על קיומו אין לבזבז זמן יקר, ויש לפנות לבדיקה ולטיפול בהקדם.

אז מה הם התסמינים העיקריים של הליקובקטר? עצירות או שלשול, כאבי בטן, בחילות והקאות, צואה או קיא עם דם, נפיחות ועוד.

מה הן הבדיקות לגילו הליקובקטר? בדיקת נשיפה, בדיקת צואה, בדיקת דם וגסטרוסקופיה, כמו כן ניתן לקנות ערכות ביתיות לאבחון הליקובקטר.

מה הן דרכי הטיפול בהליקובקטר? הטיפול הנפוץ אצל הרופאים הוא שילוב של 2/3 סוגי אנטיביוטיקה עם תרופה נוגדת חמצון, שנלקחים לאור 10/14 יום. אבל הרבה מאוד אנשים מעדיפים דווקא את הטיפול האלטרנטיבי הכולל תזונה נכונה, צמחי מרפא ודיקור סיני. וזאת בגלל תופעות לוואי ובעיות נוספות הטמונות בטיפול האנטיביוטי.

הטיפול בהליקובקטר הוא פשוט יחסית, והוא אמור להשפיע תוך זמן קצר ולכן קל, חשוב ומומלץ לטפל בו בהקדם.

עכשיו לאחר שהצטיידנו ברקע כללי על החיידק, נעסוק בשני תסמינים שלא רבים יודעים אם הם קשורים להליקובקטר או לא, והם כאבי חזה וכאבי גב.

 

האם כאבים בחזה קשורים להליקובקטר?

בעבר לא קישרו כלל בין כאבי חזה לחיידק הליקובקטר פילורי, אך ככל שעוברות השנים מצטברות יותר ויותר עדויות של אנשים שנושאים את החיידק וסובלים מכאבי חזה, ובד בבד יותר ויותר מחקרים אכן מצביעים על קשר ברור בין כאבי החזה לחיידק.

על פי מחקר שנערך, הליקובקטר פילורי עשוי לגרום למחלות לב, שגורומות בסופו של דבר לכאבים בחזה. החוקרים מצאו שכיחות גבוהה יותר של הליקובקטר פילורי בקרב חולים עם כאבים כרוניים בחזה, מאשר בקרב אלה ללא כאבים כרוניים בחזה.

מחקר נוסף שנערך לאחרונה מצא גם הוא שיש קשר בין הליקובקטר פילורי לכאבים בחזה.

במחקר זה החיידק נמצא אצל 82% מהאנשים שסבלו מכאבים בחזה, בעוד שהוא נמצא רק בקרב 56% מאלה שלא סובלים מכאבי חזה.

לאחר עיון בתוצאות המחקר הזה, יהיה קשה מאוד לומר שאין קשר כלל בין כאבי חזה להליקובקטר פילורי.

ממצאי המחקר הזה חשובים מאוד מכיוון שהם מספקים ראיות נוספות לכך שחיידק הליקובקטר פילורי עשוי לשחק תפקיד בהתפתחות מחלת לב כרונית, שכאבי חזה הם רק סימפטום לכך.

ולכן אם אתם סובלים מכאבי חזה לאורך זמן, ובמיוחד כאשר הם מלווים בעוד תסמינים המאפיינים את חיידק הליקובקטר פילורי, חשוב מאוד שתיגשו לבדיקת הליקובקטר בהקדם.

חשוב לציין שלמרות שהקשר בין כאבי החזה להליקובקטר פילורי הולך ומתבסס, זה עדיין לא התקבל כעובדה מוגמרת וסופית בעולם הרפואה.

 

האם כאבי גב קשורים להליקובקטר פילורי?

הקשר בין הליקובקטר פילורי לכאבי גב עדיין לא מובן במלואו. ישנם מחקרים שלא מראים שום קשר ואחרים שמראים קשר חיובי. יש אנשים המאמינים שהחיידקים יכולים לעורר דלקת בגוף, שעלולה לגרום לכאבי גב.

מה שברור זה שאין מספיק ראיות להצהרה חותכת לגבי הקשר בין הליקובקטר פילורי לכאבי גב.

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Gastroenterology מצא שלאנשים עם זיהום בהליקובקטר פילורי יש סיכון גבוה יותר לפתח כאבי גב.

המחקר מצא שאנשים שהיו מודבקים בהליקובקטר פילורי במשך שלוש שנים לפחות, היו בסיכון גבוה פי שניים לפתח כאבי גב מאשר אלה שלא סבלו מזיהום של הליקובקטר פילורי.

מחקרים מסוימים נוספים מצביעים על כך שאנשים הסובלים מכאבי גב תחתון כרוניים נוטים יותר להידבק בהליקובקטר פילורי מאשר אנשים ללא כאבי גב, אך מחקרים אחרים אינם מוצאים קשר זה כלל.

אז כפי שהבנתם, בכל הקשור לקשר בין כאב גב להליקובקטר לא תצאו עם תשובות ברורות היום, ייתכן ויש קשר כזה וייתכן גם שלא, כנראה שנצטרך לחכות עוד מעט זמן לקבלת תשובות ברורות ומדויקות יותר.

בכל מקרה במידה ויש לכם כאבי גב המופיעים ביחד עם תסמינים נוספים המאופיינים להליקובקטר פילורי, גשו להיבדק להליקובקטר, ואם נמצאתם חיוביים לחיידק תטפלו בו בהתאם. ומי יודע? אולי כאבי הגב ייעלמו? ואז אתם בעצמכם תהפכו לעדות חייה לקשר בין כאבי גב להליקובקטר פילורי 😊

 

לסיכום:

  • הליקובקטר פילורי הוא חיידק ערמומי שמצליח להתגנב לקיבה של האדם בקלות יחסית, הנוכחות שלו לרוב מביאה רק צרות ומחלות בדרגות חומרה שונות, ולכן יש לגרום לחיסולו במידה והוא קיים.
  • להליקובקטר פילורי יש המון תסמינים מאוד נפוצים ומפורסמים, אבל לגבי שני תסמינים אין עדיין תשובות ברורות האם הם קשורים להליקובקטר פילורי או לא. התסמינים המדוברים הם כאבי חזה, וכאבי גב. המחקרים חלוקים לגבי הקשר בין שני התסמינים לחיידק הליקובקטר.
  • בכל מקרה במידה ואתם סובלים מכאבי גב או חזה בצירוף תסמינים נוספים המצביעים על הליקובקטר פילורי, תיגשו להיבדק, וכי מה יש לכם להפסיד מכך?

שאלות נוספות

כאבי גב הם כאבים מאוד נפוצים שיכולים לנבוע מאין ספור גורמים וסיבות, הקשר בין כאבי גב להליקובקטר עדיין לא הוכח מספיק, ולכן כאשר יש כאבי גב רוב הסיכויים שמדובר בגורמים אחרים שאינם הליקובקטר.
גם על הצד שהמחקרים הטוענים לקשר בין כאבי חזה להליקובקטר צודקים, הם בעצמם לא טוענים לקשר ישיר. הטענה היא שהחיידק עשוי לגרום לדלקת בלבלב שהיא הגורמת בסופו של דבר לכאבי החזה.
בועז ארגמן
בועז ארגמן

בעקבות צבר אירועים בחיי האישיים הקשורים לחיידק הליקובקטר פילורי החלטתי להרים את הכפפה ולעזור לכמה שיותר אנשים להתמודד עם החיידק בצורה הטובה ביותר.
במהלך שנות פעילותי הרבות, יצא להכיר את כל דרכי ההתמודדות והטיפול בחיידק הליקובקטר, כולל במקרים חריגים וקשים במיוחד. השליחות שלי היא לשחרר כמה שיותר אנשים מהלפיתה המסוכנת של החיידק, לייעץ ולכוון אותם לטיפול המדויק להם אישית, כל הדרך אל חיים מאושרים ונטולי הליקובקטר.

מפסיקים להיכנע לתכתיבי חיידק הליקובקטר, מטיסים אותו מהגוף, ומחזירים את השפיות לחיינו!

ליעוץ עם מומחה השאירו פרטים
פוסטים אחרונים

מפסיקים להיכנע לתכתיבי חיידק הליקובקטר, מטיסים אותו מהגוף, ומחזירים את השפיות לחיינו!

ליעוץ עם מומחה השאירו פרטים